FloorpanLogo

Evinize Parke Döşerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Evinize Parke Döşerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Evinize Parke Döşerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Evlerdeki bütünlüğü sağlayan ve dekoratif bir parça olan parkeleri döşerken bazı özel detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Evin genel görünümünde etkisi büyük olan parkelerin döşemesi esnasında ilk etapta parke çeşidine karar verilmesi gerekiyor. Laminat, masif ve lamine gibi farklı malzemelere göre çeşitli şekillerde üretilen parkeler arasından eviniz ve bütçeniz için en doğrusunu seçmelisiniz. Peki evinize parke döşerken dikkat etmeniz gereken diğer detaylar nelerdir?

E1 Belgesi

E1 belgeleri, parkelerde kullanılan malzemelerin insan sağlığına zarar verebilecek herhangi bir kimyasal maddenin olmadığının belgesidir. Bu sebeple, online alışveriş yaparken de, mağazalardan alışveriş yaparken de bu belgenin varlığının kontrol edilmesi gerekmektedir.

Renk Seçimi

Renk seçimi, dekorasyonunun temelini oluşturan parkelerin seçiminde son derece önemlidir. Kullanacağınız parkelerin renginin duvar rengi ve kullanılan eşyalar ile uyumlu olması gerekmektedir. Bununla birlikte parke rengini belirlerken evinizin ışık alıp almama durumunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Zemin Ölçüleri

Parkenin uygulanacağı zeminin ölçülerinin doğru alınması daha doğru döşeme yapabilme ve daha dekoratif bir görünümün ortaya çıkabilmesi açısından son derece önemlidir. Yanlış ölçü alarak parke satın aldığınız zaman evin genel görüntüsüne zarar verebilirsiniz.

Parke çeşitleri ve modelleri arasından seçim yaparken size kullanım kolaylığı sunabilecek parkeleri tercih etmeye özen göstermelisiniz. Sadece evinizin görünümüne uyuyor diye işlevsel özelliklere sahip olmayan dayanıksız parkeleri tercih ederseniz kısa süre içerisinde bu tercihinizden dolayı pişmanlık duyabilirsiniz.

Parkelerin döşe yönünü de dekoratif zevkinize göre belirleyebilirsiniz. Böylelikle mekanlarınızda kendi stilinizi yansıtabilirsiniz. Döşeme işlemini yapmadan önce eğer bu konuda tecrübesiz olduğunuzu düşünüyorsanız profesyonel bir firmadan destek almanız da gerekebilir.