FloorpanLogo

Laminat Parke Çeşitleri

Laminat Parke Çeşitleri
Laminat Parke Çeşitleri

Artık zemin kaplamalarda şıklık ve kullanışlılık gibi beklentileri ziyadesiyle karşılanıyor. Özellikle laminat parke çeşitleri oldukça geniş bir model seçeneği yelpazesi sunmaya başladı. Bu alanda popüler olan onlarca firmanın yüzlerce farklı ürün grubu bulunuyor. İstenen her tonda ve her desende parke modellerinin bulunabildiğini belirtebiliriz. Bu ürünler evlerde ve işyerlerinde konforlu bir kullanım sunuyor.

Piyasada mevcut olan laminat parke çeşitleri genellikle 6 ila 8 cm arasında bir kalınlığa sahip oluyor. Bu alanda standart ise 8 cm’dir. Ahşap liflerin sıkıştırılması yöntemi ile elde edilen parkeler kalite düzeylerine göre çizilmelere karşı da dirençli olabiliyor. Aynı zamanda silinerek gayet kolay bir şekilde temizlenebilmesi de bu ürünlerin zemin kaplamalarda sık tercih edilmesini beraberinde getiriyor.

Laminat Parkelerin Özellikleri Neler?

Laminat parkeler ile ilgili uluslararası alanda kabul görmüş olan bazı standartlar bulunuyor. Bu standartlar kapsamında parkelerin aşınmaya karşı olan dayanıklılıkları AC 1, AC 2, AC 3, AC 4 ve AC 5 şeklinde sınıflandırılıyor. Bu sınıflandırmada rakamlar büyüdükçe parkelerin aşınmaya karşı olan dayanıklılıkları da yükseliyor.

İşyerleri gibi kalabalık ortamlar için aşınmaya karşı dayanıklılığı yüksek olan ürünlerin tercih edilmesi öneriliyor. Aşınmaya karşı dayanıklı olan parkeler suna, neme ve güneşe karşı da daha dayanıklı olabiliyor. Aynı zamanda hafif darbelere karşı olan dayanıklılık düzeylerini de söz konusu sınıflandırmaya göre anlamak mümkün olabilir. Elbette bu sınıflandırmada rakamlar büyüdükçe ürünlerin fiyatlarında da bir miktar artış olabiliyor.

Zemin kaplamada alternatif olarak lamine parke ve masif parke de tercih edilebilir. Lamine parkeler tamamen ahşap malzeme kullanılarak üretiliyor. Laminat parkelerde olduğu gibi kilit sistemi ile üretildikleri için montajlarının da gayet kolay bir şekilde yapıldığını belirtebiliriz. Masif parkeler ise ağaçtan üretilir.