FloorpanLogo

Laminat Parke Nasıl Döşenir?

Laminat Parke Nasıl Döşenir?
Laminat Parke Nasıl Döşenir?

Laminat parkeler günümüzde en fazla tercih edilen parke çeşitleri arasında yer almaktadır. Mekanlara estetik bir güzellik katan laminat parke nasıl döşenir ve nelere dikkat edilmelidir diye merak ediyorsanız yazımıza göz atmaya devam edebilirsiniz.

Laminat parke döşeneceği zaman şilte ve kapron gibi malzemelere ihtiyaç duyulur. Folyolu şilteler de kullanılabilmektedir. Isı ve ses yalıtımının elde edilebilmesi için bu malzemeler parkenin altına koyulur ve parke döşenir.

Parke rengine göre veya kapıların rengine göre mekanlarda metal veya plastik eşik kullanılabilmektedir. Eşikler arasında U, L, Z ve düz gibi farklı eşik modelleri bulunmaktadır. Bu malzemeler dışında mastik, silikon ve parke kesme motoru gibi malzemelere de ihtiyaç duyulmaktadır.

Adım Adım Parke Döşeme İşlemi

İlk etapta parke döşenecek zemin temizlenir. Boya veya beton çıkıntıları var ise spatula yardımıyla zemin düz bir hale getirilir.  Daha sonra köşeler, eşikler ve kapı dipleri aynı şekilde temizlenir. Temizlenmiş ve düz hale getirilmiş olan zemine şilte veya kapron serilir.

Parke döşenmeye başlanacak olan duvarın diplerine ise ortalama 2 santimetrelik takoz koyulur. Takozlar başlangıç parkesinden kare şeklinde kesilerek elde edilebilmektedir. Takozlar sayesinde parkenin kabarması önlenir.

Laminat parke döşemesi tamamlandıktan sonra metal veya plastik eşikler kapılara yerleştirilir. Eşikler kendi yapışkanlarına sahiptir. Ancak yine de silikon ile güçlendirilmeleri gerekebilir. Silikon kururken eşiklerin üzerine ağırlık da koyabilirsiniz.

Eşik, kapılar ve kalorifer peteklerinin boru diplerine mastik sıkarak boşlukları doldurabilirsiniz. Parke yapılan mekanı kabaca süpürüp temizledikten sonra laminat parke döşemesi işlemi tamamlanmış olur. Genel olarak laminat parke montajı bu şekilde sorunsuz bir biçimde tamamlanabilmektedir.