FloorpanLogo

Laminat Parke Nedir?

Laminat Parke Nedir?
Laminat Parke Nedir?

Ağaç kullanılarak gerçekleştirilen çeşitli işlemlerin ardından kalan talaş ve benzeri artıklar, özel bir yöntem kullanılarak HDF malzemeye dönüştürülüyor. Bu malzeme yüksek dayanıklılık özelliğine sahip olan ve laminat parkelerin orta tabakası olan bölümdür. Üzeri ise yüksek koruma içeren bir tabaka ile kaplanıyor ve çeşitli desenlerin uygulandığı bölüm de en üst tabaka olarak kaplanıyor. Ortaya çıkan malzeme laminat parke nedir sorusunun yanıtı oluyor.

Bu ürünlerin kullanım sınıfı birbirinden çeşitli rakam kodları ile ayrılıyor. Bu kodlar aslında parkelerin kalitesine dair de ipucu veriyor. 2 haneli rakamdan oluşan bu kodlarda rakam yükseldikçe parkelerin dayanıklılığı da artıyor. Günümüzde laminat parke çeşitleri arasında en çok tercih edilen ise 31 koduna sahip olanlardır.

Laminat Parkelerin Avantajları Neler?

Sıklıkla tercih edilen bu parkeler giderek azalan ağaç sayısı nedeniyle doğaya katkı sağlayan bir ürün olarak değerlendiriliyor. Çünkü ağaç artıklarından üretilebiliyor. Aynı zamanda 3 boyutlu çalışmalara da olanak tanıyan bir malzeme olduğunu belirtmek gerekir. Leke tutmuyor olması ve hafif darbelere karşı dayanıklı olması da bu özellikler arasında sayılmalıdır.

Ayrıca kaliteli bir laminat parkenin seçilmesi durumunda sigara ya da puro ateşinden çok fazla etkilenmez. Bununla birlikte güneş ışınlarından da etkilenmediği için rengini ve formunu uzun yıllar koruyabilir. Bu malzeme yerden ısıtmalı mekanlarda da güvenle kullanılabilen zemin kaplama malzemeleri arasında yer alıyor.

Son derece kolay bir şekilde montajının yapılması da avantajlar arasında yer alıyor. Bu malzemenin montajının hemen ardından kullanıma hazır form kazandığından da söz etmek gerekir. Mekanın kullanılabilmesi için beklemeye gerek olmuyor Elbette laminat parkelerin çok fazla renk ve desen seçeneklerini sunması son yıllarda bu ürünlere olan ilginin artmasını da beraberinde getirdi.