FloorpanLogo

Parke Nasıl Döşenir?

Parke Nasıl Döşenir?
Parke Nasıl Döşenir?

Yaz ayları insanların evlerinde bazı değişiklikler yaptıkları dönemler oluyor. Özellikle zemin döşemesi bu dönemde çok sık yapılabiliyor. Zemin kaplamada en çok tercih edilen ise bildiğiniz gibi laminat parke çeşitleri oluyor. Bu nedenle parke nasıl döşenir sorusunun yanıtını merak edenlerin sayısı da artıyor. Öncelikle parkenin  döşemesinin yapılmadan önce 48 saat boyunca bekletilmesi gerektiğini belirtelim.

Döşeme yapılacak yere parkeler ulaştıktan sonra oda ısısında 2 gün boyunca bekletilmeli! Sonrasında döşeme yapacağınız yerin altına şilteyi düzgün bir şekilde serin. Zeminde yükseklik farkının olmaması gerekiyor. Ardından parkelerin döşenmesine başlayabilirsiniz. Laminat parke döşemesinde en önemli unsur ilk ve son parçanın uzunluğunu doğru hesaplamaktır.

Parke Döşemede Bunlara Dikkat!

İlk ve son parçanın boylarının eşit olduğuna emin olun. Eğer bunu sağlayabilirsiniz döşeme işe tamamlandıktan sonra zemin çok daha güzel ve şık bir görünüm alacaktır. Parke döşemesinde son derece önemli olan bir diğer unsur da duvar kenarlarında 1 santimetre boşluk bırakmaktır. Havanın sıcaklığına bağlı olarak parkelerde esneme meydana gelebiliyor. Bu nedenle bu boşluk bırakılıyor. Eğer boşluk bırakılmazsa parkelerde kırılma ya da çatlama meydana gelebilir.

Laminat parke çeşitlerinde  parçaların birbirini tutmasını sağlayan tırnaklar ve yuvalar birbirine oldukça sıkı bir şekilde girer. Bağlantıları doğru bir şekilde yapmak için vurma kaması kullanmaya özen göstermelisiniz. Vurma kamasını kullanmamanız durumunda çekiçle vurduğunuz anda parke kırılabilir. Bu durumda sonraki parçayı eklemek de mümkün olmaz.

Duvar kenarlarına geldiğinizde parke parçası uzun kalabilir. Bu durumda laminant parke kesmek için özel olarak geliştirilmiş olan parke testeresini kullanarak istediğiniz kısalığı elde edebilirsiniz. Bu esnada parkeden yoğun bir toz çıkması gayet normal bir durumdur. Özel olarak geliştirilen testerelerde bu toz minimum seviyede çıkıyor.